דיאטת " שוקה- CUNC" מעכבת גם את הסרטן האלים ביותר

1 נוב

מבוא

1. בעבודתי הגדולה, התפתחות הסרטן תחת אילוצי תזונה-גירסה מדעית, מצאתי שזמן הכפלת הPSA אצלי, שנסמנו  ב (PSADT=( PSA Doubling Time  הינו כ 23.4 ימים

מאחר שהPSA נחשב כסמן (marker) אמין, אצל חולה שעבר כריתה רדיקלית של הערמונית, והוא מייצג את גודלו של הסרטן, הרי משמעות הנתון שמצאתי הינה, שהסרטן מכפיל את גודלו בממוצע כל 23.4 יום. כלומר, האגרסיביות של מחלתי הינה גבוהה ביותר, באופן יוצא דופן, ולמרות זאת, הודות לדיאטה, אני מצליח לחיות בבריאות טובה תקופה כה ארוכה.

2. מאחר ורוב הקוראים אינם מסוגלים להכנס לקרוא ולהבין את המתמטיקה שבעבודה, הרי שהם אינם יכולים לקבל את מה שאני אומר, אלא אם כן מאיזושהי סיבה הם נותנים אמון בדברי, וזה דבר שאינני דורש מהקוראים בשום פנים ואופן, מאחר שאני חושב שהשכנוע הטוב ביותר וההתמדה בביצוע דברים, נעשים רק כאשר קיימים הסברים שהקורא מסוגל להבין אותם.

אני ער לעובדה שגם מי שרוצה להאמין, יכול לפקפק באמיתות טענתי, מפני שהמשמעות של הנתון הזה הינה שהסרטן מכפיל את עצמו 365/23.4=15.6 פעמים בשנה, שפרושו הכפלה פי 2 בחזקת 15.6 שזה פי 49,608 בשנה, מה שאומר שלא הייתי שורד אפילו שנה ללא טפול רפואי.

הטפולים הקונוונציונליים שעברתי, שכללו ניתוח, טיפול הורמונלי, הקרנות וגם HIFU, לא עצרו את המחלה, שחזרה מיד לצמוח בקצב המקסימלי. לכן ללא הדיאטה, לא הייתי שורד אפילו שנתיים מיום שהתברר שהניתוח לא חיסל את מחלתי, זאת גם אם נביא בחשבון את ההקרנות והטיפול ההורמונלי שעברתי וטיפולים נוספים שיכולתי לעבור. אבל עובדה היא שכיום כ 6.5 שנים יותר מאוחר וכ 8.5 שנים מיום גילוי המחלה, אני עדיין חי ונושם ובריאותי הגופנית הנפשית והשכלית מצויינים על אף גילי (למעלה מ 75).

3. בדף הבית הבטחתי שעם הזמן אשתדל להסביר בצורה עממית נושאים נוספים הנמצאים בעבודתי, וכרגע אני מצרף עבודה המסבירה ומוכיחה, באופן פשוט, את העובדה שאילו לא הייתי עושה דיאטה הרי זמן ההכפלה של הסרטן שלי, על בסיס הנתונים העכשוויים, הינו כפי שכתבתי בעבודתי הנ"ל, דהיינו בסביבת 23 יום.

מהעובדה שאני עדיין חי, נובע שהאגרסיביות בפועל הינה הרבה יותר נמוכה, והיא יורדת באופן דרמטי ע"י הדיאטה שפיתחתי, דיאטת " שוקה- CUNC ".

הבעיתיות בהשגת הנתונים

4. במאמר אגרסיביות הסרטן-אסור להרדם בשמירה הגדרתי כמה סוגים של רמות אגרסיביות, ביניהם:

א. אגרסיביות אינהרנטית, דהיינו, אותה אגרסיביות שהיינו רואים אילו לא היינו עושים כלום ונותנים לסרטן להתפתח באופן חופשי. במקרה כזה הסרטן גדל אקספוננציאלית.

ב. אגרסיביות חיצונית, זו שאנו הצופים (כולל הרופאים) רואים, שהינה תוצאה המביאה בחשבון את התנהגות הסרטן בהשפעת טיפולים קונוונציונליים ו/או טיפולים אלטרנטיביים שאנו עושים, כולל דיאטה. אגרסיביות זו רק יכולה להיות יותר נמוכה מהאגרסיביות האינהרנטית.

5. אנשים שמפקפקים ביכולת של דיאטה מתאימה לעזור כנגד סרטן, יכולים לתקוף את טענתי ולאמר שהחישובים שעשיתי בעבודתי הגדולה נעשו על בסיס נתונים שהיו נכונים לפני כ 6 שנים, ובמשך השנים שאני נמצא תחת דיאטה, עברתי טיפולי הקרנות, עברתי טיפול HIFU וכן טיפולים הורמונליים, ולכן ייתכן שהסרטן עבר שינוי שבו הוקטנה האגרסיביות שלו, ולכן ייתכן שזו תוצאה של הטיפולים הקונוונציונליים ולא של הדיאטה וייתכן גם שאולי אני סתם מספר מעשיות, מתוך חוסר ידע איך לחשב אגרסיביות.

כמובן שאני יכול להוכיח בעזרת המודל הבסיסי שהאגרסיביות נשארה כפי שהיתה בעבר, אולם כניסה למודלים הללו לא תוכל לשכנע את הקורא הפשוט שאינו מעורה במתמטיקה, והמחפש נואשות מזור למחלתו. אז איך אוכל להוכיח שזה המצב גם עכשיו, כאשר אני ממשיך ועושה דיאטה והתוצאות מראות לאורך שנים התפתחות איטית ביותר? כמובן שאני לא אעשה את השטות ואפסיק את הדיאטה, אפילו לתקופה קצרה, על מנת להוכיח את טענתי. כי אם טענתי נכונה הרי שאגרום לעצמי נזק חמור ובלתי הפיך, והנה אני נמצא במלכודת, שלא מאפשרת לי להוכיח בצורה פשוטה את טענתי, אלא רק דרך כניסה למודלים מתמטיים.

הפתרון

6. מכיוון שמטרתי העיקרית הינה לשכנע את הקוראים שאכן הדיאטה עוזרת ובמיוחד כאשר הסרטן אלים ביותר, הרי עלי למצוא דרך לשכנעם מבלי שאצטרך להפסיק את הדיאטה. ההיגיון הפשוט אומר שלא אוכל להוכיח זאת כל עוד אני ממשיך בדיאטה, אולם בכל זאת קיימת דרך להוכיח זאת, גם תוך כדי תהליך הדיאטה.

על מנת למצוא דרך זו עלינו לבחון את תפקידי הדיאטה ודרכי השפעתה.

7. במאמר אנג'יוג'נסיס, חומצה ארכידונית (W-6), ותהליך יצירת דיאטת CUNC-גרסה עממית הסברנו את תפקידי הדיאטה והבהרנו כי לדיאטה שני תפקידים:

א. מניעת מזון מידית מהסרטן, והכוונה למטבוליט 5-HETE או מטבוליטים אחרים של החומצה הארכידונית, הדרושים לבנית התא הסרטני.

ב. מניעת מזון בטווח הארוך, ע"י עכוב של הצמיחה האנג'יוג'נית.

מסתבר שניתן ליצור מצב שבו תפקיד א' לא מתקיים, בעוד שתפקיד ב' מתקיים, במצב כזה אינני גורם לעצמי נזק בטווח הארוך ונראה שגם אינני גורם נזק בטווח הקצר.

מצב כזה יכול להתקיים כאשר אנו עושים דיאטה תחת טיפול הורמונלי. במקרה של טיפול הורמונלי ניתן להקטין את הגידול במידה ניכרת, אך הטיפול אינו פוגע בכלי הדם המזינים את הסרטן. כתוצאה מהאמור לעיל, ברגע שאנו מפסיקים את הטיפול ההורמונלי, אנו נמצאים במצב שבו הגידול הוקטן, ולכן הבקוש המידי שלו למזון הוקטן, אך מכיוון שכמות כלי הדם לא הוקטנה הרי שקצב הספקת המזון לסרטן לא הוקטן, ולכן נוצר מצב שעל אף שאנו ממשיכים בדיאטה אין מגבלת מזון מידית לסרטן והוא חוזר לקצב הגידול המכסימלי. עם עבור הזמן הגידול גדל במהירות, אך כלי הדם ממשיכים לגדול לאט בגלל העובדה שאנו ממשיכים בדיאטה, ובסופו של דבר נוצרת שוב מגבלת מזון מידית המאיטה את קצב התפתחות הסרטן. יוצא מכך שאנו יכולים למדוד את האגרסיביות האינהרנטית בתקופה המידית שלאחר הפסקת הטיפול ההורמונלי, כאשר אין מגבלת מזון לסרטן.

8. לאור האמור לעיל נוכל לבצע את החישוב בשתי שיטות:

א. ע"י השוואת ה PSA בסוף החודש השני מול הPSA בסוף החודש הראשון שלאחר סיום הטיפול ההורמונלי.

ב. לפי הרעיון, שהעליה של ה PSA לאחר סיום הטיפול ההורמונלי, לרמתו שלפני הטיפול, במצב שבו אנחנו לא תחת משטר דיאטה, מהירה יותר מאשר משך הטיפול ההורמונלי. הסיבה הינה: שסרטן הנמצא תחת טיפול הורמונלי אינו דועך לפי האגרסיביות המכסמילית, מפני שאיננו יכולים למנוע באופן מוחלט מהסרטן מלקבל טסטוסטרון, ולעומת זאת אם הוא צומח ללא מגבלת מזון, הרי שהוא צומח לפי האגרסיביות המכסימלית .

כיצד מחשבים אגרסיביות

9. נהוג למדוד אגרסיביות של סרטן, בזמן הכפלה. כאשר על פי ההגדרה זמן ההכפלה, הוא פרק הזמן הנדרש לאוכלוסיה מסוימת להכפיל את גודלה. במקרה שלנו אנו מדברים על אוכלוסית הסרטן, או גודל הרקמה הסרטנית, או לחילופין הסמן (marker), המסמל את גודל האוכלוסיה. המודל לפיו קובעים את זמן ההכפלה הוא המודל האקספוננציאלי. זמן ההכפלה של הPSA בסרטן הערמונית מסומן כPSADT אנו יכולים לחשב את האגרסיביות בשתי דרכים:

א. ע"י שימוש במחשבונים הנמצאים באינטרנט שאחד מהם ניתן בקישור הבא:

(1)     http://www.medical-calculators.co.uk/psadt.html

והקוראים שלא יכולים או לא רוצים להכנס לנוסחאות המתמטיות יכולים לבדוק את נכונות חישובינו ע"י השימוש במחשבון זה. ישנם מחשבונים שדורשים יותר מאשר שתי נקודות, אך גם הם מנסים לעשות קרוב לגרף אקספוננציאלי.

ב. למי שמעוניין בנוסחה המתמטית הרי אפשר לחשב זאת ע"י המשוואה הבאה:

 (2)  PSADT=t x Ln(2)/Ln{N(t)/N(0)}

כאשר (N(0 זו המדידה הראשונה של גודל האוכלוסייה ברגע t=0   ו (N(t זו המדידה השניה לאחר פרק הזמן t , כאשר  (Ln(y  הוא הלוגריתמוס הטבעי של הגודל y .

 נתוני הבדיקות

10. כפי שציינתי הרי מצאתי בעבר, בעבודה התפתחות הסרטן תחת אילוצי תזונה -גירסה מדעית, שזמן ההכפלה של  הסרטן שלי הינו כל 23.4 יום. תוצאה זו מבוססת על נתונים מלפני 5.5 – 6.5 שנים . על מנת לענות על הטענה שבסעיף 5, אחשב את האגרסיביות האינהרנטית על בסיס נתונים עכשוויים, ונעשה זאת בדרכים שהותוו בסעיף 8.

11. להלן טבלה עם נתוני התקופה האחרונה:

טבלה-1

מספר סידורי
תאריך
        PSA
           הערות
1 17.04.2014 0.52 תחילת טפול הורמונלי
2 15.07.2014 0.00 הפסקת טיפול הומונלי
3 14.08.2014 0.08  
4 14.09.2014 0.22  
5 19.10.2014 0.29  

 

עיון בטבלה מראה לנו שאכן כפי שצפינו הייתה עליה חזקה ביותר בין החודש השני לחודש הראשון שלאחר הפסקת הטיפול ההורמונלי.

חישוב האגרסיביות ע"י השוואת ה PSA בסוף החודש השני מול ה PSA בסוף החודש הראשון שלאחר סיום הטיפול ההורמונלי

12. נסביר מחדש מדוע חישוב זה יכול לתת לנו את התוצאה של האגרסיביות האמיתית, האינהרנטית, ללא השפעת דיאטה, על אף שאנו ממשיכים בדיאטה כל הזמן: עם השנים כלי הדם צמחו והגיעו לכך שתחת משטר הדיאטה הינם מסוגלים לספק מזון לסרטן בגודל של PSA=0.52 . תחת הטפול ההורמונלי הסרטן הצטמק מאוד (לפחות מ 10% מגודלו המקסימלי), ודרישתו למזון הצטמצמה בהתאם, אולם כלי הדם המזינים לא נפגעים כתוצאה מהטיפול ההורמונלי ולכן הם מסוגלים לספק מזון במלוא הכמות הנדרשת לסרטן המצומק, ולכן, בתחילת הצמיחה המחודשת, הוא יצמח בקצב המקסימלי, עד שתווצר מגבלת המזון מחדש וקצב הצמיחה של הסרטן יואט. כלומר במדידה הראשונה הסרטן מתקדם ללא מגבלת מזון.

מעבר לכך, התוצאה האמיתית ללא דיאטה יכולה להיות רק יותר גרועה ממה שנחשב בדרך זו, כי יתכן שבכל זאת יש מגבלה קטנה של התזונה, דבר שרק יכול להאיט את הצמיחה, כך שאם בתנאים הללו נראה אגרסיביות גבוהה מאוד, הרי שהדבר רק יחזק את טענתי.

ניגש לחישוב:  N(0)=0.08,הt=31 הינו פרק הזמן שעבר בין המדידה שבשורה 3 למדידה שבשורה 4 ולכן N(t)=N(31)=0.22 נמשיך בחישוב ונקבל שהסרטן צמח במשך 31 יום פי R כאשר R=0.22/0.08=2.75 נשים לב שאין צורך ביותר מידי חישובים בכדי לראות את האגרסיביות הנוראית של מחלתי, שהרי הסרטן הכפיל את עצמו כמעט פי שלוש תוך 31 יום. הצבת המספרים בנוסחה (2) תתן לנו :

 PSADT=txLn(2)/Ln{N(t)/N(0)}=31xLn(2)/Ln(2.75)=31×0.6931/1.0116=21.24 days

כלומר זמן ההכפלה הינו כ 21 יום כלומר אפילו יותר גרוע ממה שחישבנו בעבודה הגדולה, שם הראנו שזה היה בין 23 יום ל24 יום.

הצבת המספרים במחשבון המופיע בקישור שלעיל שמסומן כנוסחה (1) נותנת לנו זמן הכפלה של 0.7 חודשים שזה כ 22-21 יום, כפי שחישבנו על פי הנוסחה.

חישוב לפי הרעיון שהעליה לרמת ההתחלה, לאחר סיום הטיפול ההורמונלי, יותר מהירה מאשר משך הטיפול ההורמונלי (כאשר אנו לא תחת משטר של דיאטה.)

13. הרעיון הינו פשוט ביותר: בטיפול ההורמונלי שעשיתי לקחתי חומר בשם DES שהינו אסטרוגן מלאכותי, והמולקולה שלו תופסת את הרצפטור של האסטרוגן. המוח שלנו אינו יודע להבדיל בין האסטרוגן לטסטוסטרון, (האסטרוגן מופק מהטסטוסטרון) ולכן כאשר המוח חש בעודף אסטרוגן הוא נותן הוראה להפסיק לייצר טסטוסטרון. הטסטוסטרון הינו חומר החיוני לסרטן הערמונית לצורך מניעת מות התא. תאי הסרטן המנסים להתרבות מתחלקים בקצב המכסימלי, חלקם מצליחים לקלוט טסטוסטרון (אי אפשר למנוע ייצור טסטוסטרון באופן מוחלט) ושורדים, השאר מתים. מכאן נובע שהסרטן דועך תחת טיפול הורמונלי, בקצב שהינו נמוך מאשר הקצב המקסימלי של חלוקת התאים. לעומת זאת כאשר אנו מפסיקים את הטיפול ההורמונלי, ובהנחה שאנו לא תחת משטר דיאטה, הרי שהסרטן יצמח בקצב המקסימלי של חלוקת התאים, ולכן הוא יגיע לגודל שהוא היה בו, טרום הטיפול, בפרק זמן קצר יותר מאשר מישכו של הטיפול.

לפיכך אילו לא הייתי עושה דיאטה הייתי עולה תוך פחות מ 59 יום מ p=0.08 ל p=0.52 זמן ההכפלה בימים במקרה זה על פי נוסחה (2) הינו:

     PSADT=txLn(2)/Ln{N(t)/N(0)}=59xLn(2)/Ln(6.5)=59×0.6931/1.8718=21.84  ושוב קבלנו את התשובה המדהימה והבלתי מתקבלת על הדעת הזו.

גם במקרה זה החישוב, בעזרת המחשבון שבקישור שלעיל, נותן 0.7 חודש כלומר 21-22 יום.

14. אפשרות נוספת על בסיס אותה שיטה היא לבחון את העליה הצפויה מסוף החודש השני בו היה p=0.22 בתוך פחות מחודש ל p=0.52 כלומר עליה של פי 2.3636 בתוך 28 יום ונקבל שזמן ההכפלה בימים הינו:

PSADT=txLn(2)/Ln{N(t)/N(0)}=28xLn(2)/Ln(2.3636)=28×0.6931/0.86=22.56

החישוב לפי המחשבון נותן 0.7 חודשים, דהיינו כ 21-22 יום ואנו רואים שקבלנו גם בחישוב השלישי את אותה התוצאה.

נתוני בדיקות קודמות

15. לחיזוק נוסף של טענתי אראה שהתופעות הללו התקיימו בכל פעם שלקחתי הורמונים, לפיכך אני מביא נתונים נוספים:

 טבלה-2

מספר סידורי תאריך PSA הערות
1 23.12.2012 0.31 תחילת טפול הורמונלי
2 24.02.2013 0.00 הפסקת טיפול הומונלי
3 24.03.2013 0.11  
4 25.04.2014 0.24  

  טבלה3

מספר סידורי תאריך PSA הערות
1 29.09.2013 0.43 תחילת טפול הורמונלי
2 14.11.2013 0.00 הפסקת טיפול הומונלי
3 15.12.2013 0.15  
4 15.01.2014 0.30  

 מטבלה-2 אנו מקבלים שזמן הכפלת הPSA הוא כ 27.5 יום ומטבלה-3 אנו מקבלים שזמן הכפלת הPSA הינו 31 יום

16. ניתן לשאול למה קיימים הבדלים כאלה בין החישובים האלה לבין הקודמים? יש לכך הסבר הגיוני ביותר. כפי שכבר ציינתי, התוצאות בפועל יכולות להיות רק יותר גרועות מהמחושב פה, מאחר וייתכן שבחלק מהחודש השני הסרטן כבר היה תחת הרעבה, וככל שההרעבה חזקה יותר הרי האגרסיביות שאנו רואים יורדת.

להלן טבלה המסבירה את התופעה:

טבלה-4

מס' סידורי תאריך תחילת הטיפול ההורמונלי תאריך סיום הטיפול ההורמונלי משך הטיפול ההורמונלי בימים PSADT                        בימים הסעיף בו מופיע החישוב
1 17.04.2014 15.07.2014 89 21.24 12
2 23.12.2012 24.02.2013 63 27.5 15
3 29.09.2013 14.11.2013 46 31 15

עיון בטבלה-4 מראה לנו שככל שמשך הטיפול ההורמונלי ארוך יותר אנו מקבלים זמן הכפלה בימים (PSADT) קצר יותר. זה תואם לחלוטין להסברים שנתנו, מאחר שככל שהטיפול ההורמונלי ארוך יותר הוא מצמק יותר את הגידול, ולכן הביקוש של הסרטן למזון לאחר טיפול ארוך יותר, הוא נמוך יותר, ולכן המצאותו במצב של אי הרעבה ארוך יותר, ולכן עליתו לפי קצב ההתרבות המכסימלי ארוך יותר ולכן התוצאה המחושבת מראה על צמיחה יותר מהירה. המסקנה מהאמור לעיל שהתוצאה הקרובה למציאות היא התוצאה הנמוכה יותר, דהיינו האגרסיביות הגבוהה יותר.

אולם לא משנה מה שנבחר מהם, באשר כל אחת מהן הינה אגרסיביות שבלתי אפשרי לחיות איתה אלא זמן קצר בלבד.

סיכום

17. השוואת הנתונים שחישבנו, בסעיפים 12 עד 14 (כולל), שמבוססים על מדידות הPSA האחרונות שלי, מראה שקבלנו בשלושה חישובים שונים תוצאות עיקביות, שנעו מ 21.24 יום עד כ 22.56 יום, הבדלים סבירים נוכח העובדה שהמספרים לא גבוהים ועיגולי תוצאות המעבדה ושינוי מיקרי של הPSA יכולים להביא בקלות לשינויים אלה. יותר מכך תוצאות אלה מהתקופה האחרונה תואמות גם לחישוב שעשינו בעבודה הבסיסית, וגם לשתי הדוגמאות הנוספות המופיעות בסעיפים 15-16 .  כל תוצאה שנבחר מראה על אגרסיביות יוצאת דופן בחומרתה, ובכל זאת כעובדה אני מחזיק מעמד כבר כ 8.5 שנים מאז גילוי המחלה.

18. המאמר וההוכחות מוצגים על בסיס הנתונים העכשוויים שלי, חולה בסרטן ערמונית, אולם על בסיס ההסברים בעבודותי דיאטת CUNC והמודל המתמטי תקפים לכל סוגי הסרטן והסימוכין שאני מצטט שם ובמאמר אנג'יוג'נסיס, חומצה ארכידונית (W-6), ותהליך יצירת דיאטת CUNC- גרסה עממית ובמאמר התפתחות הסרטן תחת אילוצי תזונה-גירסה מדעית, ומכיוון שהמודלים והדיאטה מבוססים על תכונות משותפות לכל הסרטנים, ולכל בני האדם, הרי שהדיאטה הזו טובה עבור כל סוגי הסרטן. ולפיכך ברור לחלוטין שתוצאות דומות של הדיאטה ניתנות להשגה גם בסרטנים אחרים, גם אם לא נוכל למדוד זאת בגלל העדר סמן (marker) אמין. אם קיים בסרטן אחר סמן אמין, ניתן בעקרון להשתמש באותם רעיונות גם אחרי טיפול כימותרפי, תוך הבאה בחשבון של קצב דעיכת השפעת הטיפול הכימותרפי.

אתגר

19. אני קורא בזאת, לכל מי שחושב שאני טועה בחישובים המוצגים פה, להגיב באתר, ואני מבטיח לפרסם זאת, כמובן יחד עם תשובתי לבקורת.

בריאות טובה לכולנו

                        שוקה

                               חולון נובמבר 2014

הרשם לאתר : הרישום בצד ימין למעלה או בשמאל למעלה

 

 

2 תגובות to “דיאטת " שוקה- CUNC" מעכבת גם את הסרטן האלים ביותר”

 1. sharon 16 בדצמבר 2014 בשעה 23:07 #

  בן אדם, אתה תותח אמיתי !, נכנסתי לאתר שלך במיקרה דרך קישור לדיאטה ונשאבתי למאמרים, חיבור של חקר ביצועים מתמטיקה,סטטיסטיקה והמון הגיון צרוף במחלה שרוב האנשים מקבלים אותה כמחלה ריגשית ולא נוטים לקחת אחריות על מצבם בצורה קהורנטית כמוך , אין לי מילים ,אני לא בר סמכא בנושא אבל אין לי ספק שמדבר בעבודה אקדמאית ברמה גבוהה ביותר, תצליח דרכך ושמור על בריאות טובה .
  שרון

  אהבתי

  • shukae 17 בדצמבר 2014 בשעה 22:14 #

   תודה !
   בריאות טובה וכל טוב גם לך.
   שוקה

   אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s